1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. PPK to prywatny system długoterminowego oszczędzania

PPK to prywatny system długoterminowego oszczędzania

PPK to prywatny system długoterminowego oszczędzania

Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich zatrudnionych i zleceniobiorców, objętych ubezpieczeniami społecznymi. Jest on tworzony solidarnie przez pracownika, pracodawcę i państwo, a wpłaty na konto PPK pracownika pochodzą z trzech źródeł: pracownika, pracodawcy i państwa. 

Pracownik i pracodawca przekazują do PPK wpłaty podstawowe:

  • 2% od wynagrodzenia – pracownik, 
  • 1,5% od wynagrodzenia – pracodawca;

Wpłaty przekazywane przez państwo:

  • 250 zł- wpłata powitalna (min. 3 m-ce oszczędzania);
  • 240 zł – roczna wpłata.

Ponadto zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zadeklarować przekazywanie wpłat dodatkowych:

  • do 2% od wynagrodzenia- pracownik;
  • do 2,5 % od wynagrodzenia – pracodawca. 


Zgodnie z harmonogramem wdrażania przepisów, firmy, zatrudniające co najmniej 1 osobę lub zleceniobiorcę, podlegającego składkom społecznym w ZUS, według stanu na 31.12.2020 r. są zobowiązane:

  • w terminie do dnia 23 kwietnia 2021 r. wybrać instytucję finansową i podpisać umowę o zarządzanie PPK;
  • w terminie do 10.05.2021 r. podpisać umowę o prowadzenie PPK.

Wyboru instytucji dokonują firmy samodzielnie przy udziale delegacji pracowników.    

Do PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis zatrudnionych w wieku od 18 do 54 lat. Od 55 roku życia pracownik samodzielnie składa wniosek o przystąpienie do programu. Każdy pracownik ma możliwość rezygnacji w PPK, w tym celu musi złożyć swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.    

Wpłat do PPK pracodawca dokonuje, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarł umowę o prowadzenie PPK. Jest on zobowiązany do obliczenia i przekazania wpłat finansowanych przez pracownika i przez siebie.    

Wpłaty są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca przekazuje wpłaty do instytucji finansowej w terminie do 15 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.     

Pracownik, który podejmie decyzję o oszczędzaniu w ramach PPK, po osiągnięciu 60 roku życia będzie mógł sam zdecydować, jak skorzysta ze zgromadzonych środków. Pracownik może skorzystać z domyślnej formy wypłaty, tj. jednorazowo wypłacić 25% środków a pozostałe środki wypłacać co miesiąc przez 10 lat.    

Pracownik może również wypłacić jednorazowo 25% środków a pozostałą część w dowolnej liczbie rat, jednakże szybsze tempo wypłaty niż 120 rat będzie skutkować koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Pracownik będzie mógł także dokonać transferu środków na polisę w zakładzie ubezpieczeń czy rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej.

Ważne! Mikroprzedsiębiorca zatrudniający mniej niż 10 pracowników jest wyłączony spod działania ustawy o PPK tylko w przypadku, gdy wszystkie osoby przez niego zatrudnione złożą mu deklaracje o rezygnacji. Mikroprzedsiębiorca nie musi więc zawierać nawet pierwszej umowy, a więc umowy o zarządzanie PPK.

Ważne! Jeśli chociażby jeden z pracowników mikroprzedsiębiorcy, który nie zawarł umowy o  zarządzanie PPK, pomimo złożenia deklaracji o rezygnacji, w terminie późniejszym wyrazi chęć przyłączenia się do programu, zatrudniający jest zobowiązany do podpisania umów z wybraną instytucją finansową wdrażających PPK. 


Dla tych z Państwa, którzy wyrażą chęć skorzystania zachęcamy do zapoznania się z wszelkimi szczegółami PPK na Portalu MojePPK.

https://www.mojeppk.pl/dla-pracodawcy/5-krokow-do-ppk.html

Menu